1953

Fundació del CEM

Els escolapis Octavi Fullat i Genís i Josep Almirall i Andreu funden el Centre Escolapi de Muntanya (CEM) a l’Escola Pia del c/ Diputació, a Barcelona, utilitzant l’escoltisme com a mètode educatiu.
Es formen a Bèlgica i documenten amb altres experiències similars de l’estranger (França, Bèlgica i Itàlia).
1955

Expansió del CEM

Es creen diferents agrupaments escoltes a les diferents escoles de l’escola Pia:

L’Agrupament Scout (A.S.) Mare de Núria a l’Escola Pia de la Diputació,

l’A.S. Sant Josep de Calasanç a l’Escola Pia de Balmes,

l’A.S. Sant Francesc d’Assis a l’Escola Pia de Sarrià,

l’A.S. Sant Pau a l’Escola Pia del c/Ample,

l’A.S. Sant Antoni Abat a l’Escola Pia de Sant Anton,

l’A. S. Joan Torelló a l’Escola Pia d’Igualada,

l’A. S. Santa Anna a l’Escola Pia de Mataró i

l’A. S. Guillem de Muntayans a l’Escola Pia de Terrassa.

1956

Equip d’Agrupament
1956-1960

Cap d’Agrupament: I. Figueras

Consiliaris: Josep Almirall, Octavi Fullat i Lluis Ma. Xirinacs

1957

Integració del CEM a la Delegació Diocesana d’Escoltisme

Els Agrupaments Escoltes pertanyents al CEM, entre ells l’A.S. Mare de Déu de Núria, s’integren a la DDE, pertanyent a la Diòcesi de Barcelona, que donava aixopluc a uns 40 agrupaments escoltes confessionals existents a la Diòcesi. A la resta de Diòcesi a Catalunya es constitueixen les corresponents DDE. En 10 anys es passa de 40 a 170 agrupaments amb més de 12.800 afiliats. La Delegació Diocesana d’Escoltisme es dissol el 1965.

1959

Creació de l’Associació Catalana d’Escoltisme

Es crea a Montserrat l’Associació Catalana d’Escoltisme, com a federació de les tres entitats resultants del trencament-dissolució de la Institució Catalana d’Escoltisme, creada el 1945 a la clandestinitat. La formen els Minyons de Muntanya, els Boy Scouts de Catalunya i la Delegació Diocesana d’Escoltisme. Aquesta estructura federativa preservava la unitat de l’escoltisme català i, al mateix temps, permetia l’actuació autònoma de tres diferents versions d’escoltisme.

1960

Equip d’Agrupament
1960-1964

Cap d’Agrupament: Narcís Costa i Carme Montal

Consiliaris: Josep Almirall, Otavi Fullat i Lluis Ma. Xirinacs

Colla 1960

Membres: Jordi Argelaguet, Narcís Costa, Miquel Comellas, Joquim Soler

1961

Colla 1961

Membres: Antoni Tulla, J. Pedemonte, Joaquim Puigdollers, Francesc Casasayas, Pere Quingles

1962

Colla 1962

Membres: Lluís Albaigés, Ferran Blasi, Joaquim Costa, Josep Ma. Ferrer, Pere Roca

1963

Creació de Guies Sant Jordi

Creació de la secció de Guiatge, encara a dins de la Delegació Diocesana d’Escoltisme.

1965

Creació de Minyons Escoltes Sant Jordi

Les diferents DDE de Catalunya s’integren a Minyons Escoltes, i un any després tant les Guies Sant Jordi com els Minyons Escoltes afegeixen “de Catalunya” als seus respectius noms.

1970
1977

Creació de Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya

Guies Sant Jordi de Catalunya i Minyons Escoltes Sant Jordi de Catalunya es fusionen per crear Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya.

Creació de la Federació Catalana d’Escoltisme i Guiatge

Arran de les fusions entre les associacions escoltes i guies, el 1977 neix la Federació Catalana d’Escoltisme i Guiatge (FCEG), que integra les associacions Escoltes Catalans (EC), Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya (MEGSJC) i Noies i nois escoltes (NINE), aquesta darrera desapareix el 1984. Actualment està formada per EC, MEGSJC i Acció Escolta.

L’AEiG Mare de Déu de Núria reprèn la seva la seva activitat

Un grup de pares i de joves caps reprèn l’activitat a l’AEiG Mare de Déu de Núria.

1982

Colla Livingstone

Membres: Maria Isabel Lluch, Lourdes Bonet, Manel Perdigó, Toni Hosta, Concepció Garcia, Oriol Hosta, Francesc Mateu, Rosina Manubens, Montse Torres, Susana Matesanz, Teresa Martí.

Projecte: Intercanvi amb escoltes de Kènia i pujada al Kilimanjaro (1986).

 

1983

Colla Herzog

Membres: Gemma Blasco, Jordi Rasquí, Marta Llavina, Xavier Fargas, Elvira.

Projecte: Pujada al Montblanc (1985).

1984

Colla Josep Carner

Membres: Elisabet Rubio, Enric Lluch, Daniel López, Laura Cabedo, Anna Tomàs.

Projecte: Intercanvi amb escoltes de França.

1985

Colla

Membres: David Gil, Ricard Manel , Carme Trinitat, Fede, Marta Leiva, Lluís Delgado, Miguel Angel.

1986

Colla

Membres: Oriol Admetlla, Eduard Camarós, Marga.

1987

Colla Verdaguer

Membres: Neus Sallent, Cristina Tèrmens, Lluisa Sebastià, Ignasi Lledós, Josep Caballé, Xavi Iraculis.

1988

No van constituir-se com a colla

Membres: Ricard Termens, Teresa Manubens, Montse, Anna Coll, Xavier Martí, Roger Ardèvol.

1989

Colla Chaplin

Membres: Núria Millán, Lourdes Carreño, Jordi Tort, Jordi Oriola, Elisenda Planes, Oriol Julià, Jaume Llansó, Francesc Mir.

Projecte: Eurofolk.

1990

Colla Tuaregs de la Rosa dels Vents

Membres: Xavier Coll, Roser Carbonell, Anna de Fàbregues, Sandra Vidal, Àlex Brossa, Josep Lluis Anguita.

Colla Tirant lo Blanc

Estol 2019-20

Secció 2019-20

Pics 2019-20

Clan 2019-20

Equip agrupament 2019-20

Membres: Neus Iràculis, Mònica Miquel, Núria Quintana, Núria Ferrando, Guida Planes, Ignasi Hugas, Xavier Casas, Xavier Metzger.

Projecte: Servei a Guatemala (1994).

1991

Colla Gandalf

Membres: Oriol Albaigès, Jaume Albaigès, Carles Boronat, Laura Estrella, Eva Gómez, Joan Hernández, Oriol Mir, Martí Què, Nunilo Santana, David Solé, Núria Verdaguer.

1992

Colla Amundsen

Membres: Carles Costa, Ignasi Tomàs, Oriol Dolader, Natxo Estrella, Víctor Lafuente, David de Fàbregas

Animador: Oriol Admetlla.

Colla Nautaran

Membres: Oriol Juncosa, Cristina Garcia, Pau Baya, Bernat Albaigés, Joan Castillo, Joan Solé i Anna Balaguer.

Projecte: Servei de tallers de bàsquet, fotografia i teatre a la presó de joves de Trinitat Vella.

1993

Colla Antígona

Membres: Lourdes Albaigès, Elisabet Solé, Elisenda Què, Marta Ballber, Anna Todó, Dani Cucurella.

No es van arribar a constituir com a Colla

Membres: Nolasc Millán, Martí Tort, la Marta Gascón, Narcís Verdaguer, Marc Juncosa, Judit Peralta, Roger Prats, Montserrat Serra, Núria Martín, Óscar Millán.

Animador: Ricard Térmens.

1994

Colla Nura

Membres: Anna Roig, Sergi Costa, Pere Que, Oriol Vila, Isaac Ruiz, David Borrell, Maria Pedrals.

1995

Colla Atlàntida


Membres: Albert Corcoll, Ariadna de Casacuberta, David Romero, Estela Illa, Guifré Illa, Jordi Mora, Laia Bardés, Roger Mora.

1996

Colla Jim Commallea

Membres: Josep Pedrals, Ignasi Lombarte, Mireia Ruiz, Carles Lopez-Dóriga, Oscar Borrell, Mariona Roig, Maria Vila, Antoni Estadella, Laia Santanach, Laura Ballber, Ma Elena Garcia, Aleix Molins.

Animador: Ignasi Hugas

Projecte: Cheedle Abney Hall (Jambore Manchester 1999).

Colla Montblanc

Membres: Jordi Lon, Maria Elena garcia, Daniel Plana, Núria Dolader i Ariadna de Casacuberta.

Projecte: Pujada al Montblanc.

1997

Colla Sherpa

Membres: Roger Valls, Francesc Suau, Núria Dolader, Mariona Verdaguer, Maria Socorro.

1998

Colla Noldor

Membres: Francesc Guim, Raimond Guarro, Joaquim Salat, Oriol Cortés, Marc Augé, Lluís, Miquel, Clara Bras, Núria Carreño.

1999

Colla Faritgi


Membres: Núria Castillo, Haidé Vidal, Albert Pereda, Anna Freixes, Oriol Andrés, Alba Ros, Josep Puig, Clara Gassiot, Marta Suau, Irene Nadal.

2000

Colla Siratsi


Membres: Gemma Borrell, Joan Bras, Roger Rovira, Marc Solà, Anna Queralt.

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Jordi Carreño, Assumpta Porras, Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel

2001

Colla Eternal Trasgo Flame (ETF)

Membres: Maria Calix, Xènia Duch, Marta Torné, Jaume Boix, Martí Roig, Oriol Romo.

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel

2002

Colla Annapurna


Membres: Albert Carreño, Anna Hernández, Elisenda Dalmau, Clarra Puig, Clara Rafel, Maria Saigí, Pau Rafel, Pol Cardona.

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel
Animador de la fe: Albert Sànchez

2003

Colla Trencalòs

Membres: Alba Tallada, Tona Fernández, Anna Maria Augé, Júlia Tobeña, Ariadna Caracciolo.
Animador: Ignasi Lombarte.

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Daniel Plana
Material: Jaume Baladia
Animador de la fe: Albert Sànchez

2004

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Enric Vinyonles
Secretaria: Elena Que
Animador de la fe: Albert Sànchez

L’AEiG Mare de Déu de Núria obre la unitat de Castors

L’agrupament obre la unitat dels més petits, el Tronc, el que fa que l’edat d’inici sigui als 6 anys, coincidint amb l’Educació Primària Obligatòria.

2005

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Elena Que
Secretaris: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina

2006

Equip d’Agrupament


Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Enric Vinyoles
Secretaris: Anna Hernàndez

2007

Colla Jules Verne

Membres: Alba Ferrer, Bernat Rafel, Clara Llimona, Elena Genescà, Júlia Vendrell, Marc Muntasell i Núria Salvó.

Animadors: Ruben Quesada i Enric Vinyoles.

Projecte: Servei a la Fageda d’en Jordà

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Albert Carreño i Anna Planes
Secretaris: Clara Rafel

2008

Colla Josep Mª Xirinacs

Membres: Marc Soler, Joan Formentí, Cesc Genescà.
Projecte: Ruta pel Camino de Santiago.

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Anna Planas
Secretaris: Míriam Martin

2009

Colla Keitetsi

Membres: Mar Ferrer, Clara Cuadern, Núria Cuesta, Pau Sampietro, Clara Castillo.
Projecte: Casal de nois/es a Marroc amb a l’ONG Itran

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Secretari: Míriam Martin

2010

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Secretari: Andrea Illa
Animador de la fe: Carles Gil Saguer

2011

Colla Dinizulu

Membres: Laia Porres, Pere Minguell, Quim Simó, Romà Patricio, Núria Lluch, Xavi Matabosch, Ricard Cejudo, Pau Ferrer.
Projecte: Servei mediambiental al parc de Greystones a Irlanda.

Equip d’Agrupament


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Equip pedagògic:
Secretaris:

2012

Colla Méthexis

Membres: Maria Vilàs, Laia López, Mireia Cuesta, Pau Torner, Bernat Simó, Miquel Castillo, Eddy Brumwell, Guillem Fargas.
Projecte: Casal de nois/es a República Dominicana

Equip d’Agrupament


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Equip pedagògic:
Secretaris:

2013

Colla Atphreundson

Membres: Oriol Cervelló, Thomas Walzl, Albert Brumwell, Pau Serres, Fran Edo.

Equip d’Agrupament


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic:
Secretaris:

2014

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic: Helena Genescà
Secretaris: Clara Cuadern
Material: Eddy Brumwell

2015

Colla Apeiron

Membres: Mar Simó, Laia Vilàs, Bet Coll-Vinent, Helena Elgueta, Toni Matabosch, Kyril Cassany, Marc Medrano, Bernat Molina
Projecte: Casal de nois/es a Gàmbia amb l’ONG Kuwonku.

Equip d’Agrupament


Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic: Carme Zambrano i Clara Castillo
Secretari: Pau Ferrer
Material: Eddy Brumwell

2016

Colla Ubuntu

Membres: Mar Simó, Laia Vilàs, Bet Coll-Vinent, Helena Elgueta, Toni Matabosch, Kyril Cassany, Marc Medrano, Bernat Molina
Projecte: Casal de nois/es al Marroc

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Ricard Cejudo i Mireia Cuesta
Secretari: Eddy Brumwell

2017

Colla Cymbae

Membres: Joan Artés, Mireia Coll-Vinent, Maria Parellada, Víctor Brumwell Jana Hernández i Anna Tortajada
Projecte: Casal de nois/es a Bolívia amb la Fundació NPH

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Àlex Abad i Guillem Fargas
Secretaris: Cristina Rubió

2018

Colla Sinabung

Membres: Anna Ramoneda, Clara Molins, Nil Casany, Pau Cuesta, Josep Serres i Jordi Matabosch
Projecte: Casal de nois/es a Melilla, a ambdues bandes de la frontera, en col·laboració amb Càrites

Colla Eidenbenz

Membres: Guillem Simó, Joan Matabosch, Teresa Minguell, Andreu Llull, Lali Costa, Pau Lluch, Júlia Elgueta, Neus Genescà.
Projecte: Ruta pels Picos de Europa

Equip d’Agrupament

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Àlex Abad i Neus Genescà
Secretaris: Cristina Rubió

2019

Colla Maydon

Membres: Laia Artés, Jordi Molins, Josep Baratech, Núria Simó, Roser Admetlla, Maria Torner, Bet Molina

 

Equip d’Agrupament

 

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas

Tresorers: Àlex Comelles i Isaura Travesset

Equip pedagògic: Bruna Rovira I Marc Medrano

Secretaris: Bet Coll-Vinent I Bernat Molina