Història de l’AEiG Mare de Déu de Núria

Us convidem a donar una ullada a la història de l’AEiG Mare de Déu de Núria, la seva evolució al llarg del temps, i sobretot, a la seva gent. Vol ser un petit homenatge a totes aquelles persones que han permès que, al llarg del temps, el Núria continui fent la seva tasca d’educació en el lleure per a infants i joves.

En cas que trobeu inexactituds (que calgui modificar o afegir noms, anys, o esdeveniments), us agrairem ens ho feu saber al correu de contacte de l’Agrupament. Si guardeu imatges i/o vídeos que tingueu de les activitats realitzades i les voleu compartir, ens les podeu fer arribar per la mateixa via, i les pujarem al lloc web.

… i si voleu veure les imatges en format més gran, només cal que hi feu doble clic!

1953

Fundació del CEM

Els escolapis Octavi Fullat i Genís i Josep Almirall i Andreu funden el Centre Escolapi de Muntanya (CEM) a l’Escola Pia del c/ Diputació, a Barcelona, utilitzant l’escoltisme com a mètode educatiu. Es formen a Bèlgica i documenten amb altres experiències similars de l’estranger (França, Bèlgica i Itàlia).
1955

Expansió del CEM

Es creen diferents agrupaments escoltes a les diferents escoles de l’escola Pia:

L’Agrupament Scout (A.S.) Mare de Núria a l’Escola Pia de la Diputació,

l’A.S. Sant Josep de Calasanç a l’Escola Pia de Balmes,

l’A.S. Sant Francesc d’Assis a l’Escola Pia de Sarrià,

l’A.S. Sant Pau a l’Escola Pia del c/Ample,

l’A.S. Sant Antoni Abat a l’Escola Pia de Sant Anton,

l’A. S. Joan Torelló a l’Escola Pia d’Igualada,

l’A. S. Santa Anna a l’Escola Pia de Mataró i

l’A. S. Guillem de Muntayans a l’Escola Pia de Terrassa.

1956

Equip d’Agrupament
1956-1960

Cap d’Agrupament: I. Figueras

Consiliaris: Josep Almirall, Octavi Fullat i Lluis Ma. Xirinacs

1957

Integració del CEM a la Delegació Diocesana d’Escoltisme

Els Agrupaments Escoltes pertanyents al CEM, entre ells l’A.S. Mare de Déu de Núria, s’integren a la DDE, pertanyent a la Diòcesi de Barcelona, que donava aixopluc a uns 40 agrupaments escoltes confessionals existents a la Diòcesi. A la resta de Diòcesi a Catalunya es constitueixen les corresponents DDE. En 10 anys es passa de 40 a 170 agrupaments amb més de 12.800 afiliats. La Delegació Diocesana d’Escoltisme es dissol el 1965.

1959

Creació de l’Associació Catalana d’Escoltisme

Es crea a Montserrat l’Associació Catalana d’Escoltisme, com a federació de les tres entitats resultants del trencament-dissolució de la Institució Catalana d’Escoltisme, creada el 1945 a la clandestinitat. La formen els Minyons de Muntanya, els Boy Scouts de Catalunya i la Delegació Diocesana d’Escoltisme. Aquesta estructura federativa preservava la unitat de l’escoltisme català i, al mateix temps, permetia l’actuació autònoma de tres diferents versions d’escoltisme.

1960

Equip d’Agrupament
1960-1964

Cap d’Agrupament: Narcís Costa i Carme Montal

Consiliaris: Josep Almirall, Otavi Fullat, Lluis Ma. Xirinacs, Jordi Turull i Josep Ma. Balcells

Colla 1960

Membres: Jordi Argelaguet, Narcís Costa, Miquel Comellas, Joquim Soler

1961

Colla 1961

Membres: Antoni Tulla, J. Pedemonte, Joaquim Puigdollers, Francesc Casasayas, Pere Quingles

1962

Colla 1962

Membres: Lluís Albaigés, Ferran Blasi, Joaquim Costa, Josep Ma. Ferrer, Pere Roca

1963

Creació de Guies Sant Jordi

Creació de la secció de Guiatge, encara a dins de la Delegació Diocesana d’Escoltisme.

1965

Creació de Minyons Escoltes Sant Jordi

Les diferents DDE de Catalunya s’integren a Minyons Escoltes, i un any després tant les Guies Sant Jordi com els Minyons Escoltes afegeixen “de Catalunya” als seus respectius noms.

1970
1977

Creació de Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya

Guies Sant Jordi de Catalunya i Minyons Escoltes Sant Jordi de Catalunya es fusionen per crear Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya.

Creació de la Federació Catalana d’Escoltisme i Guiatge


Arran de les fusions entre les associacions escoltes i guies, el 1977 neix la Federació Catalana d’Escoltisme i Guiatge (FCEG), que integra les associacions Escoltes Catalans (EC), Minyons Escoltes i Guies Sant Jordi de Catalunya (MEGSJC) i Noies i nois escoltes (NINE), aquesta darrera desapareix el 1984. Actualment està formada per EC, MEGSJC i Acció Escolta.

L’AEiG Mare de Déu de Núria reprèn la seva la seva activitat

Un grup de pares i de joves caps reprèn l’activitat a l’AEiG Mare de Déu de Núria.

1982

Colla Livingstone

Membres: Maria Isabel Lluch, Lourdes Bonet, Manel Perdigó, Toni Hosta, Concepció Garcia, Oriol Hosta, Francesc Mateu, Rosina Manubens, Montse Torres, Susana Matesanz, Teresa Martí.

Projecte: Intercanvi amb escoltes de Kènia i pujada al Kilimanjaro (1986).

 

Equip d’Agrupament
1982-1985


Caps d’Agrupament
: Andreu Casas i Angelina Fullat

Secretari i tresorer: Lluis Albaigés

1983

Colla Herzog
(abans Maragall)

Membres: Gemma Blasco, Jordi Rasquí, Marta Llavina, Xavier Fargas, Elvira.

Projecte: Intercanvi amb escoltes de França i pujada al Montblanc (1985).

Colla Carner
(abans Maragall)

Membres: Elisabet Rubio, Enric Lluch, Daniel López, Laura Cabedo, Anna Tomàs.

Projecte: Intercanvi amb escoltes de França i pujada al Montblanc (1985)

1984

Colla Novells 1984

Membres: David Gil, Ricard Manel , Carme Trinitat, Fede, Marta Leiva, Lluís Delgado, Miguel Angel.

1985

Colla Sherpa
Tenzing Norgay

Membres: Kilian Sampol, Gemma Navarro, Eduard Camarós, Marzal, Mercè, José Ramón Lezama, Jordi, Oriol Admetlla

1986

Colla Mandela

Membres: Montse Garcia, Anna Coll i Teresa Manubens

Colla Clementina Arderiu
(fusió Tenzing i Mandela)

Membres: Gemma Navarro, Eduard Camarós, Oriol Admetlla, Montse Garcia, Anna Coll i Teresa Manubens

Projecte: Pujada a l’Aneto

Equip d’Agrupament
1986-1990


Caps d’Agrupament
: Joan Millan i Eulàlia Quer
Secretari i tresorer: Lluis Albaigés
Consiliari: Àlex Escarrà

1987

Colla Verdaguer

Membres: Neus Sallent, Cristina Tèrmens, Lluisa Sebastià, Ignasi Lledós, Josep Caballé, Xavi Iraculis.

1988

Colla Novells 1988

Membres: Ricard Termens, Teresa Manubens, Montse, Anna Coll, Xavier Martí, Roger Ardèvol.

1989

Colla Chaplin

Membres: Núria Millán, Lourdes Carreño, Jordi Tort, Jordi Oriola, Elisenda Planes, Oriol Julià, Jaume Llansó, Francesc Mir.

Projecte: Eurofolk.

1990

Colla Tuaregs de
la Rosa dels Vents

Membres: Xavier Coll, Roser Carbonell, Anna de Fàbregues, Sandra Vidal, Àlex Brossa, Josep Lluis Anguita.

Colla Tirant lo Blanc

 

Membres: Neus Iràculis, Mònica Miquel, Núria Quintana, Núria Ferrando, Guida Planes, Ignasi Hugas, Xavier Casas, Xavier Metzger.

Projecte: Servei a Guatemala (1994).

 

1991

Colla Gandalf

Membres: Oriol Albaigès, Jaume Albaigès, Carles Boronat, Laura Estrella, Eva Gómez, Joan Hernández, Oriol Mir, Martí Què, Nunilo Santana, David Solé, Núria Verdaguer.

Equip d’Agrupament 1991


Caps d’Agrupament
: Jordi Molins i Montserrat Macau
Secretari i tresorer: Lluis Albaigés

1992

Colla Amundsen

Membres: Carles Costa, Ignasi Tomàs, Oriol Dolader, Natxo Estrella, Víctor Lafuente, David de Fàbregas

Animador: Oriol Admetlla.

Colla Nautaran

Membres: Oriol Juncosa, Cristina Garcia, Pau Baya, Bernat Albaigés, Joan Castillo, Joan Solé i Anna Balaguer.

Projecte: Servei de tallers de bàsquet, fotografia i teatre a la presó de joves de Trinitat Vella.

Equip d’Agrupament
1992-1993

Caps d’Agrupament: Jordi Molins i Montserrat Macau

Secretaàri i tresorera: Cristina Térmens

1993

Colla Novells 1993

Membres: Nolasc Millán, Martí Tort, la Marta Gascón, Narcís Verdaguer, Marc Juncosa, Judit Peralta, Roger Prats, Montserrat Serra, Núria Martín, Óscar Millán.

Animador: Ricard Térmens.

Colla Antígona

Membres: Lourdes Albaigès, Elisabet Solé, Elisenda Què, Marta Ballber, Anna Todó, Dani Cucurella.

1994

Colla Nura

Membres: Anna Roig, Sergi Costa, Pere Que, Oriol Vila, Isaac Ruiz, David Borrell, Maria Pedrals.

Equip d’Agrupament 1994

Caps d’Agrupament: Oriol Rafel i Eulàlia Paris
Secretària i Tresorera: Cristina Térmens

1995

Colla Atlàntida


Membres: Albert Corcoll, Ariadna de Casacuberta, David Romero, Estela Illa, Guifré Illa, Jordi Mora, Laia Bardés, Roger Mora.

Equip d’Agrupament
1995-1996

Caps d’Agrupament: Oriol Rafel i Eulàlia Paris

 

1996

Colla Montblanc

Membres: Jordi Lon, Maria Elena garcia, Daniel Plana, Núria Dolader i Ariadna de Casacuberta.
Projecte: Pujada al Montblanc.

Colla Jim Commallea

Membres: Josep Pedrals, Ignasi Lombarte, Mireia Ruiz, Carles Lopez-Dóriga, Oscar Borrell, Mariona Roig, Maria Vila, Antoni Estadella, Laia Santanach, Laura Ballber, Ma Elena Garcia, Aleix Molins.
Animador: Ignasi Hugas
Projecte: Cheedle Abney Hall (Jambore Manchester 1999).

1997

Colla Sherpa

Membres: Roger Valls, Francesc Suau, Núria Dolader, Mariona Verdaguer, Maria Socorro.

Equip d’Agrupament
1997-1999

Caps d’Agrupament: Rafel Lòpez i Núria Movellán

Tresorers: Jordi Carreño i Assumpta Porres

1998

Colla Noldor

Membres: Francesc Guim, Raimond Guarro, Joaquim Salat, Oriol Cortés, Marc Augé, Lluís, Miquel, Clara Bras, Núria Carreño.

1999

Colla Faritgi


Membres: Núria Castillo, Haidé Vidal, Albert Pereda, Anna Freixes, Oriol Andrés, Alba Ros, Josep Puig, Clara Gassiot, Marta Suau, Irene Nadal.

2000

L’AEiG Mare de Déu de Núria obre la unitat de Castors

L’agrupament obre la unitat dels més petits, el Tronc, el que fa que l’edat d’inici sigui als 6 anys, coincidint amb l’Educació Primària Obligatòria.

Colla Siratsi


Membres: Gemma Borrell, Joan Bras, Roger Rovira, Marc Solà, Anna Queralt.

Equip d’Agrupament 2000

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Jordi Carreño, Assumpta Porras, Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel

2001

Colla Eternal Trasgo Flame (ETF)

Membres: Maria Calix, Xènia Duch, Marta Torné, Jaume Boix, Martí Roig, Oriol Romo.

Equip d’Agrupament 2001

Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel

2002

Colla Annapurna


Membres: Albert Carreño, Anna Hernández, Elisenda Dalmau, Clarra Puig, Clara Rafel, Maria Saigí, Pau Rafel, Pol Cardona.
Animadors: Carles Tomàs, Mariona Roig i Dani Plana

Equip d’Agrupament 2002


Caps d’Agrupament: Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Dani Plana Rafel
Animador de la fe: Albert Sànchez

2003

Colla Trencalòs

Membres: Alba Tallada, Tona Fernández, Anna Maria Augé, Júlia Tobeña, Ariadna Caracciolo.
Animador: Ignasi Lombarte.

Equip d’Agrupament 2003


Caps d’Agrupament:
Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Daniel Plana
Material: Jaume Baladia
Animador de la fe: Albert Sànchez

2004

Equip d’Agrupament 2004


Caps d’Agrupament:
Enric Lluch i Elisabet Rubio
Tresorers: Joan Ignasi Genescà i Lourdes Fargas
Equip pedagògic: Enric Vinyonles
Secretaria: Elena Que
Animador de la fe: Albert Sànchez

2005

Equip d’Agrupament 2005

Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Elena Que
Secretaris: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina

2006

Equip d’Agrupament 2006


Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Enric Vinyoles
Secretaris: Anna Hernàndez

2007

Colla Jules Verne

Membres: Alba Ferrer, Bernat Rafel, Clara Llimona, Elena Genescà, Júlia Vendrell, Marc Muntasell i Núria Salvó.
Animadors: Ruben Quesada i Enric Vinyoles.
Projecte: Servei a la Fageda d’en Jordà

Equip d’Agrupament 2007

Caps d’Agrupament: Xavier Fargas (Vito) i Marta Llavina
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Albert Carreño i Anna Planes
Secretaris: Clara Rafel

2008

Colla Lluis Ma. Xirinacs

Membres: Marc Soler, Joan Formentí, Cesc Genescà.
Projecte: Ruta pel Camino de Santiago.

Equip d’Agrupament 2008

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Equip pedagògic: Anna Planas
Secretaris: Míriam Martin

2009

Colla Keitetsi

Membres: Mar Ferrer, Clara Cuadern, Núria Cuesta, Pau Sampietro, Clara Castillo.
Projecte: Casal de nois/es a Marroc amb a l’ONG Itran

Equip d’Agrupament 2009

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Josep Hernández i Meritxell Bertran
Secretari: Míriam Martin

2010

Equip d’Agrupament 2010

Caps d’Agrupament: Oriol Admetlla i Neus Sallent
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Secretari: Andrea Illa
Animador de la fe: Carles Gil Saguer

2011

Colla Dinizulu

Membres: Laia Porres, Pere Minguell, Quim Simó, Romà Patricio, Núria Lluch, Xavi Matabosch, Ricard Cejudo, Pau Ferrer.
Projecte: Servei mediambiental al parc de Greystones a Irlanda.

Equip d’Agrupament 2011


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Secretaris:  Xènia Martin
Animador de la fe: Carles Gil Saguer

2012

Colla Méthexis

Membres: Maria Vilàs, Laia López, Mireia Cuesta, Pau Torner, Bernat Simó, Miquel Castillo, Eddy Brumwell, Guillem Fargas.
Projecte: Casal de nois/es a República Dominicana

Equip d’Agrupament 2012


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Climent Molins i Anna Rosés
Equip pedagògic: Laia Oltra
Secretaris: 
Xènia Martin
Animador de la fe: Carles Gil Saguer

2013

Colla Eidenbenz

Membres: Guillem Simó, Joan Matabosch, Teresa Minguell, Andreu Llull, Lali Costa, Pau Lluch, Júlia Elgueta, Neus Genescà.
Projecte: Ruta pels Picos de Europa

Equip d’Agrupament 2013


Caps d’Agrupament: Josep Ma. Simó i Eulàlia Bosch
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic: Helena Genescà 
Secretari:
Joan Formentí
Animador de la fe: Eduard Pini

 

2014

Colla Atphreundson

Membres: Oriol Cervelló, Thomas Walzl, Albert Brumwell, Pau Serres, Fran Edo.

Equip d’Agrupament 2014

Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic: Helena Genescà
Secretaris: Clara Cuadern
Material: Eddy Brumwell

2015

Colla Apeiron

Membres: Mar Simó, Laia Vilàs, Bet Coll-Vinent, Helena Elgueta, Toni Matabosch, Kyril Cassany, Marc Medrano, Bernat Molina
Projecte: Casal de nois/es a Gàmbia amb l’ONG Kuwonku.

Equip d’Agrupament 2015


Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Sever Roig i Carme Adell
Equip pedagògic: Carme Zambrano i Clara Castillo
Secretari: Pau Ferrer
Material: Eddy Brumwell

2016

Colla Ubuntu

Membres: Bruna Rovira, Climent Molins, Joan Serres, Martí Admetlla, Eulàlia Castillo, Núria Prim, Joan Simó, Ramon Vendrell
Projecte: Casal de nois/es al Marroc

Equip d’Agrupament 2016

Caps d’Agrupament: Rafel Simó i Agnès Vallvé
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Ricard Cejudo i Mireia Cuesta
Secretari: Eddy Brumwell

2017

Colla Cymbae

Membres: Joan Artés, Mireia Coll-Vinent, Maria Parellada, Víctor Brumwell Jana Hernández i Anna Tortajada
Projecte: Casal de nois/es a Bolívia amb la Fundació NPH

Equip d’Agrupament 2017

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Àlex Abad i Guillem Fargas
Secretaris: Cristina Rubió

2018

Colla Sinabung

Membres: Anna Ramoneda, Clara Molins, Nil Casany, Pau Cuesta, Josep Serres i Jordi Matabosch
Projecte: Casal de nois/es a Melilla, a ambdues bandes de la frontera, en col·laboració amb Càrites

Equip d’Agrupament 2018

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas
Tresorers: Oriol Olivé i Marta Arbizu
Equip pedagògic: Àlex Abad i Neus Genescà
Secretaris: Cristina Rubió

2019

Colla Maydon

Membres: Laia Artés, Jordi Molins, Josep Baratech, Núria Simó, Roser Admetlla, Maria Torner, Bet Molina
Animadors de Clan: Bet Coll-Vinent i Joan Simó

 

Equip d’Agrupament 2019

Caps d’Agrupament: Xavier Metzger i Núria Arenas
Tresorers: Àlex Comelles i Isaura Travesset
Equip pedagògic: Bruna Rovira I Marc Medrano
Secretaris: Bet Coll-Vinent I Bernat Molina